Ćwiczenia przy plecach płaskich
Plecy płaskie wymagają zwiększenia zarówno kifozy piersiowej, jak i lordozy lędźwiowej. Wykonuje się więc ćwiczenia kifotyzujące i lordozujące. Kształtowanie lordozy wspomaga się dzięki zwiększaniu przodopochylenia miednicy.
Ćwiczenia przy plecach wklęsło - wypukłych
Rozciągnięciu powinny ulegać mięśnie: zginaczy stawu biodrowego, prostowników grzbietu ( w odcinku lędźwiowym), piersiowych większych i mniejszych, natomiast wzmocnieniu – mięśnie brzucha, prostowniki stawu biodrowego, mięśnie grzbietu i karku. Dzięki temu uzyskuje się spłaszczenie obu nadmiernie rozwiniętych krzywizn kręgosłupa.
Ćwiczenia przy hiperlordozie lędźwiowej
Przy plecach wklęsłych bardzo istotne jest, aby ćwiczenia odbywały się z ustabilizowaną miednicą, gdyż tylko dzięki temu możliwe jest zmniejszenie hiperlordozy. Kładzie się również duży nacisk na likwidację przykurczy mięśni stawu biodrowego oraz wzmocnienie mięśni brzucha i pośladkowych wielkich.
|
Ćwiczenia przy hiperkifozie piersiowej i chorobie Scheuermanna
Zarówno w chorobie Scheuermanna, jak i w wadzie pleców okrągłych, należy stosować pozycje antykifotyczne, zmniejszające nadmierną kifozę piersiową. Ponadto duży nacisk kładzie się na rozwój mięśni klatki piersiowej i wzmocnienie mięśni grzbietu.
|