X

Strona główna

Kręgozmyk

Kręgozmyk jest przemieszczeniem kręgu wyższego w stosunku do kręgu niższego. Dotyka ono przede wszystkim segmenty L4-S1. Kręgozmyk pojawia się na skutek przerwania łuku kręgowego u podstawy górnego wyrostka stawowego i dotyka 2-6% populacji [1]. Nie powoduje on u chorego poważniejszych dolegliwości, często wykrywany jest przypadkowo. Odczuwany jest ból w odcinku lędźwiowym, następuje wysunięcie obręczy barkowej do tyłu, skrócenie tułowia, przodopochylenie miednicy zmniejsza się, a pośladki stają się wystające. Ponadto pogłębia się lordoza lędźwiowa i nadmiernie napinają się więzadła, zwłaszcza m. podłużny tylny. Co więcej przykurczom ulegają mięśnie prostujące odcinek lędźwiowy, zginacze bioder i mięśnie łydki. Stopień zaawansowania kręgozmyku ustala się na podstawie przemieszczenia w stosunku do szerokości trzonu kręgu. I tak, I° to przemieszczenie o 25% szerokości trzonu, II° -50%, III°-75%, IV – całkowite przemieszczenie. W leczeniu zachowawczym najważniejsze jest utrzymanie stabilności kręgosłupa i fizjologicznej lordozy lędźwiowej oraz wzmocnienie mięśni skośnych i prostych brzucha ćwiczeniami izometrycznymi. Przy niewielkich przemieszczeniach I i II° terapia nie jest nawet konieczna, ważne, aby pacjent nie wykonywał ruchów przeprostowych kręgosłupa [2].

 

Źródła: 

 

[1]   Schorzenia i urazy kręgosłupa. Red. Jerzy Kiwerski. Warszawa : Wydaw. Lekarskie PZWL, 2014. ISBN 978-83-200-4728-8

 

[2]   Poradnik fizjoterapeuty: badanie, techniki, leczenie, rehabilitacja. Red. Bernard Kolsler. Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2001. ISBN 83-04-04563-X

 

 

 

FacebookMySpaceTwitterDiggGoogle BookmarksLinkedinRSS FeedPinterest

Drogi uĚźytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerĂłw w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerĂłw w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.